Salon Samochodowy Genewa 2017 już za nami. Nie ma wątpliwości, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w motoryzacyjnym kalendarzu. Rokrocznie ma tu miejsce wiele premier i pokazów samochodów koncepcyjnych. Nie inaczej było i tym razem. Producenci z całego świata pokazali m.in. ciekawą ofertę samochodów z segmentu aut terenowych i SUVów. Przyjrzyjmy się pokrótce, co ciekawego pokazali.

Wśród pokazanych nowości dominowały – co nie dziwi – SUVy. Na liście takich samochodów zaprezentowanych na Salonie Samochodowym w Genewie znaleźć można takie modele jak: SsangYong XAVL, Nissan Qashqai, Renault Koleos, SsangYong Korando Mazda CX-5, Alfa Romeo Stelvio, Volvo XC60, Hamann BMW X4, Range Rover Velar czy Jaguar I-Pace. Jak widać producenci pokazali zarówno samochody luksusowe jak i te, na które pozwolić może sobie nieco bardziej zamożny zwykły Kowalski.

Nie mniej ciekawie wygląda oferta nowo zaprezentowanych samochodów użytkowych i terenowych. Do takich zaliczyć należy Renault Alaskan, Mercedesa Mansory G, Mercedesa Klasy X, RAMa Power Wagon, Jeep Grand Cherokee, Mercedes-Maybacha G650 4×4 Landaulet. Trzy propozycje Mercedesa sprawiają, że dominuje tu luksus. Warto jednak dodać, że jest to luksus nie rzutujący na właściwości terenowe pokazanych samochodów. Warto też zwrócić uwagę na Renault Alaskana i przede wszystkim RAMa Power Wagon – to typowe konie pociągowe. Jasne, że to już nie te czasy, gdy na wygodę pasażerów pick-upów w ogóle nie zwracało się uwagi, ale widać, że producenci ci postawili przede wszystkim na to, jak ich auta zachowywać się będą w terenie.

Gdzieś pomiędzy tymi dwiema kategoriami znajduje się za to nowa propozycja Jeepa, czyli Jeep Compass. Podobnie zresztą jak Gran Cherokee po liftingu – znając dotychczasowe osiągnięcia amerykańskiego producenta – nadaje się on równie dobrze na bezdroża co na wieczorny wyjazd do opery.

Jeep Compass 2017

Jeep Compass 2017

Oferta SUVowych i terenowych nowości jest więc spora. Wydaje się jednak, że brakuje tu prawdziwych terenowych bestii. Spora część zaprezentowanych samochodów jest agresywna tylko z wyglądu i w cięższy teren nie ma się co nimi pakować. Z drugiej strony auta, które wyglądają jakby niczego się nie bały, to pojazdy, które mogą nabyć jedynie najzamożniejsi (stajnia Mercedesa). Czekamy zatem na kolejne nowości!