Mud and SnowPrzyszedł czas wymiany opon z letnich na zimowe. Lepiej nie czekać do pierwszego śniegu, lecz już teraz założyć nowy komplet opon.

Opony zimowe są przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach. Wymiany opon letnich na zimowe należy dokonać, gdy na zewnątrz średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 st. C.

Wymiany ogumienia należy dokonać również w samochodach terenowych. Co założyć na koła naszego pojazdu 4×4? Jeśli z samochodu korzystamy nie tylko w terenie, ale również na co dzień, to warto zdecydować się na zimowe opony terenowe. Atrakcyjne cenowo są produkty marki marki Malatesta Thermic lub nieco tańsze opony polskiego producenta Globgum. Są to opony zimowe specjalnie przeznaczone dla samochodów terenowych, które zachowują przyczepność w terenie oraz na drogach utwardzonych. Układ oraz ilość lamelek na takich oponach odpowiada za odprowadzanie błota pośniegowego, a opona szybciej się oczyszcza. Ogumienie wykonano z miękkiej mieszanki.

Na wyprawy offroadowe w bardzo trudny i wymagający teren koniecznie trzeba będzie wyposażyć się w opony typu Mud Terrain, ponieważ zwykła zimowa opona terenowa może nie poradzić sobie w zaspach i grząskim gruncie. Oponami typu MT nie zaleca się jednak wykonywać długich podróży po drogach utwardzonych.

Niektórzy kierowcy wyposażają auto w opony całoroczne lub typu All Terrain. Trzeba jednak zaznaczyć, że chociaż to teoretycznie uniwersalne ogumienie, to nie każde nadaje się do jazdy przy niskich temperaturach – można dowiedzieć się od ekspertów z serwisu 4×4 Janpol4x4.

O tym, czy opona została przeznaczona do jazdy w zimie oraz przy niskich temperaturach informuje oznaczenie na boku opony. Jeśli opona całoroczna lub AT posiada znaczek śnieżynki wpisany w szczyt górski lub symbole M+S (Mud and Snow), to wtedy możemy być spokojni o bezpieczeństwo podróżowania w zimie.