opony zimowe 4x4Dzień staje się krótszy, temperatura spada poniżej 10 stopni, poranne mgły i deszcz – tak wygląda jesienna aura. Dla kierowców nie ma wyraźniejszego sygnału, że czas pomyśleć o zmianie opona na zimowe. Kto czeka do pierwszego śniegu naraża siebie i innych użytkowników dróg.

Kiedy wymienić?

Najlepiej nie czekać z wymianą opon na zimowe do pierwszego śniegu lub przymrozków. To błędne przeświadczenie, że opony zimowe wykazują najlepsze osiągi tylko na zaśnieżonej drodze. Tak naprawdę chodzi tu o temperaturę. Jeśli słupek rtęci oscyluje wokół 7 kresek, to zdecydowanie odpowiednia pora na zmianę ogumienia. W niskich temperaturach oraz na śliskiej nawierzchni bardzo łatwo o utratę przyczepności. Wydłuża się także droga hamowania. Dlatego lepiej wcześniej wymienić opony na zimówki, niż potem tego żałować.

Jakie opony?

Samochody terenowe mają inaczej usytuowany środek ciężkości. Jest on położny wyżej w związku z czym na zakrętach większy nacisk położony jest na odśrodkowe koła. Jeśli stracą one przyczepność to… lepiej nie mówić. Dlatego tak ważne jest, aby wymienić opony z letnich na zimowe. Sam napęd na cztery koła to za mało.

 

Dla aut 4×4 producenci oferują specjalne opony z odpowiedniego rodzaju gumy i z bieżnikiem zapewniającym przyczepność w trudnych warunkach. O ile taki zestaw sprawdzi się w umiarkowanych warunkach, o tyle w bardziej wymagającym terenie może okazać się niewystarczający. Podobnie z oponami AT (All Terrain). Chociaż nazwa sugeruje, że nadają się do wszystkich nawierzchni, to jednak gdy przyjdzie przedzierać się przez zaspy, lepsze będą opony z większym bieżnikiem. Takie właśnie są opony Mud Terrain. To duża, masywna opona z głęboko wyciętym bieżnikiem, który gwarantuje lepszą przyczepność. O ile na suchym asfalcie w lecie mogły one wydawać charakterystyczny dźwięk, to na zaśnieżonych drogach będzie on stłumiony.

Podsumowując opony zimowe 4×4 to obowiązkowy wybór dla każdej terenówki o tej porze roku. Na rajdy i wyprawy offroadowe lepiej wyposażyć się w zestaw MT, który zapewni nam większy komfort i bezpieczeństwo w przeprawach.