Wyprawy offroadowe to nie przelewki. Wypadki zdarzają się często, więc konieczne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podstawowych, czyli jakich?

1. Zostaw info o tym gdzie jedziesz

To jak z wycieczką pieszą w góry. Koniecznie trzeba zostawić informację, gdzie się jedzie i jaką trasę chce się pokonać. Tak na wszelki wypadek

2. Jeździj co najmniej dwójkami

Dobrym zwyczajem jest też jazda na co najmniej dwa samochody. Jeśli dojdzie do wypadku, zawsze dysponujemy tym drugim. No i, jeśli zajdzie taka potrzeba, załoga drugiego samochodu może poinformować o zajściu odpowiednie służby.

3. Pasy i ustawienia fotela

Są tacy miłośnicy offroadu, którzy zapominają o pasach. Bo krępują ruchy? Chciałbyś mieć skrępowane ruchy, gdy będziesz wjeżdżał w rów lub drzewo… Nie mniej ważne od pasów bezpieczeństwa są właściwe ustawienia fotela, które pozwalają na utrzymanie optymalnej pozycji za kierownicą i pozwolą na szybszą reakcję na zagrożenie.

4. Poznaj swój samochód

Delficka maksyma „Poznaj samego siebie” znajduje swoje zastosowanie również w offroadzie. Tutaj jednak oprócz własnych możliwości, konieczne jest poznanie możliwości naszej maszyny. Oprócz podstawowych danych i osiągów, musimy wiedzieć, które systemy elektroniczne zastosowano w aucie, do czego służą i które możemy ręcznie wyłączać w razie potrzeby.

5. Jedź tam, gdzie dotarł już inny człowiek

Jasne, jasne, w offroadzie chodzi o bezdroża i nieuczęszczane szlaki. Ale tam, gdzie ktoś inny już je przetarł, bezpiecznie jest jechać jego śladami. Pozwoli nam to zminimalizować liczbę niespodzianek, które na nas czekają. Jeśli na polnej drodze są wyżłobione koleiny, jedź nimi, łatwiej będzie Ci utrzymać tor jazdy.

6. Pomyśl o systemie HDC

Jeśli Twój samochód nie ma systemu HDC, może warto w niego zainwestować. Do czego służy? Ano jak sama nazwa wskazuje (Hill Descent Control) kontroluje on samochód podczas zjazdu ze wzniesień. Dzięki temu urządzeniu bardzo łatwo możemy zapobiec niepotrzebnym kłopotom. Jedno przyciśnięcie przycisku i zaciskają się hamulce na wszystkich czterech kołach, a prędkość poruszania się pojazdu ograniczona zostaje do 7 km/h. Ułatwia życie, co?