Prędzej czy później, każdy terenowy kierowca natrafi na swojej drodze na zbiorniki wodne. Dobrze być z góry przygotowanym na taką okoliczność i wyposażyć swój samochód w niezbędne systemy bezpieczeństwa, które pozwolą na pokonywanie tego rodzaju przeszkód.

Snorkel

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się system doprowadzania powietrza do silnika. Z zewnątrz widoczny jest on najczęściej jako rurka wychodząca z przedniego błotnika i kończąca się na wysokości dachu. Pozwala ona na przekraczanie głębokich zbiorników wodnych bez ryzykowania zalaniem silnika. System ten jednak musi być doskonale uszczelniony, by mógł działać poprawnie. Z tego względu należy zawsze wybierać sprawdzonych producentów, jeśli decydujemy się na zakup i montaż sprzętu tego rodzaju. W przeciwnym razie możemy skończyć naszą off-roadową wyprawę zalanym silnikiem i kosztownym odholowaniem do najbliższego warsztatu.

Przedłużenie odpowietrzenia dyfrów

Jest niezwykle przydatne nawet w stosunkowo płytkiej wodzie. Mechanizm różnicowy nagrzewa się mocno podczas pracy, a nagłe ochłodzenie podczas zanurzenia w zimnym zbiorniku powoduje powstanie podciśnienia i zasysanie wody do systemów odpowietrzających. Dzięki przedłużeniu tych przewodów, ujście ich znajdzie się wysoko nad taflą wody, a cały mechanizm zostanie zabezpieczony przed zalaniem i uszkodzeniem. Pomocne może też okazać się zamontowanie urządzeń wyrównujących ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz przewodów odprowadzających, co zapobiegnie zasysaniu wody.

Water-crossing bra

To urządzenie pomaga zabezpieczyć wnękę silnika przed dostawaniem się do wewnątrz wody. Jest niezbędne w wypadku braku snorkela, jednak warto się w nie zaopatrzyć również wtedy, gdy posiadamy zamontowany taki system doprowadzania powietrza. Pomoże ono wówczas chronić inne ważne podzespoły, jak chociażby alternator, elektroniczne sterowanie silnika i resztę wrażliwych na wodę części znajdujących się pod maską samochodu. Dzięki temu prostemu urządzeniu możliwe będzie bezpieczne przekraczanie głębokich zbiorników wodnych bez narażania pojazdu na uszkodzenia. Niezwykle ważne jest, by nie zatrzymywać się w trakcie takiej przeprawy: tylko wówczas water-crossing bra ma szansę zadziałać prawidłowo.

Pozostałe urządzenia

By w pełni zabezpieczyć pojazd podczas przeprawiania się przez zbiorniki wodne, konieczne jest uszczelnienie drzwi do kabiny i tylnej klapy. Przed przekraczaniem wody warto również pokryć kable i inne urządzenia elektroniczne wodoodporną substancją (na przykład WD-40), a także pamiętać o zostawieniu otwartych okien w razie potrzeby szybkiego wydostania się z auta.