Opony z kolcami, to niewiarygodne udogodnienie dla pojazdów w ekstremalnych warunkach zimowych. Dzięki nim możesz poczuć się bezpiecznie i uniknąć niebezpiecznym kolizjom lub wypadkom drogowym. Kolce zwiększają przyczepność do drogi zbitej grubą warstwą śnieżną lub lodem. Używanie ich w innych warunkach zmniejsza ich efektywność. Czy takie opony są legalne?

Kraje, gdzie opony z kolcami są niezbędne

Jak wiadomo mieszkańcy krajów skandynawskich stosują tę opony już od lat 50 ubiegłego wieku. Łatwo pomylić się w ocenie takiej opony, ponieważ wygląda ona niemal tak samo jak tradycyjna . Różnica jest z rozkładzie nagięć, tradycyjna ma ich mniej. Dlaczego? Opona, która ma kolce potrzebuję więcej miejsca na dziurki, z których będą wystawać specjalne kolce. Budowa opony jest nietypowa, może mieć ona od 60 do 120 kolców, a ich długość może wahać się od 10 do 15 mm. Używanie tego ogumienia jest legalne w Europie m.in. we Włoszech i Norwegii.

Sytuacja w Polsce

Sytuacje na polskich drogą bywają różne i nie raz przekonaliśmy się o tym, że zima zaskoczyła firmy odpowiadające za utrzymanie dróg w stanie do bezpiecznej jazdy. Niestety z doświadczenia wiemy, że w takich sytuacjach jesteśmy zdani sami na siebie i jeśli mamy to swoje zimowe opony. Nie radzimy jednak zakładać w Polsce opon z kolcami, ponieważ wiąże się to z mandatem w wysokości 100 złotych. O zakazie tym mówi Prawo o ruchu drogowym, a mianowicie art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r., który kategorycznie zakazuję jazdy na polskich drogach samochodami z założonymi oponami z kolcami. W sytuacjach, gdzie auto wjedzie na drogę publiczną, może być to zagrożone zabraniem dowodu rejestracyjnego. Mandat może być uchylony, gdy mamy pozwolenie np. uczestnictwa z zorganizowanym legalnie rajdzie. Powodem zakazu używania tego typu ogumienia, jest możliwość zniszczenia dróg.