czyli przydatne drobiazgi w świecie 4x4

W jakich warunkach opony z kolcami w Polsce są legalne?

Opony z kolcami, to niewiarygodne udogodnienie dla pojazdów w ekstremalnych warunkach zimowych. Dzięki nim możesz poczuć się bezpiecznie i uniknąć niebezpiecznym kolizjom lub wypadkom drogowym. Kolce zwiększają przyczepność do drogi zbitej grubą warstwą śnieżną lub lodem. Używanie ich w innych warunkach zmniejsza ich efektywność. Czy takie opony są legalne?

Kraje, gdzie opony z kolcami są niezbędne

Jak wiadomo mieszkańcy krajów skandynawskich stosują tę opony już od lat 50 ubiegłego wieku. Łatwo pomylić się w ocenie takiej opony, ponieważ wygląda ona niemal tak samo jak tradycyjna . Różnica jest z rozkładzie nagięć, tradycyjna ma ich mniej. Dlaczego? Opona, która ma kolce potrzebuję więcej miejsca na dziurki, z których będą wystawać specjalne kolce. Budowa opony jest nietypowa, może mieć ona od 60 do 120 kolców, a ich długość może wahać się od 10 do 15 mm. Używanie tego ogumienia jest legalne w Europie m.in. we Włoszech i Norwegii.

Sytuacja w Polsce

Sytuacje na polskich drogą bywają różne i nie raz przekonaliśmy się o tym, że zima zaskoczyła firmy odpowiadające za utrzymanie dróg w stanie do bezpiecznej jazdy. Niestety z doświadczenia wiemy, że w takich sytuacjach jesteśmy zdani sami na siebie i jeśli mamy to swoje zimowe opony. Nie radzimy jednak zakładać w Polsce opon z kolcami, ponieważ wiąże się to z mandatem w wysokości 100 złotych. O zakazie tym mówi Prawo o ruchu drogowym, a mianowicie art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r., który kategorycznie zakazuję jazdy na polskich drogach samochodami z założonymi oponami z kolcami. W sytuacjach, gdzie auto wjedzie na drogę publiczną, może być to zagrożone zabraniem dowodu rejestracyjnego. Mandat może być uchylony, gdy mamy pozwolenie np. uczestnictwa z zorganizowanym legalnie rajdzie. Powodem zakazu używania tego typu ogumienia, jest możliwość zniszczenia dróg.

1 Comment

  1. M.

    No najlepiej zasypać wszystko solą, żeby zardzewiało. Na coś te pieniądze trzeba wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2022 Akcesoria Off-road

Theme by Anders NorenUp ↑