spalanie terenówkaPrzy wciąż dosyć wysokich cenach za paliwo wszelkie sposoby na oszczędność są mile widziane. Właściciele samochodów terenowych w pełni zdają sobie sprawę, że to dosyć kosztowny sport. Jednak w prosty sposób można zaoszczędzić parę groszy, które przeznaczymy, np. na nową wyciągarkę.

Oto kilka podstawowych zasad, które obowiązują kierowców większości pojazdów oraz wyłącznie posiadaczy terenówek.

Dekalog ecodrivingu

Czy ktoś jeszcze nie zna głównych zasad ecodrivingu?

  1. Jeździj płynnie – przewiduj co stanie się na drodze.
  2. Nie przesadzaj z prędkością nawet na autostradzie.
  3. Nie hamuj gwałtownie, lecz spokojnie podjeżdżaj do zatrzymania.
  4. Hamuj silnikiem.
  5. Dynamicznie zmieniaj biegi.
  6. Używaj jak najwyższych przełożeń.
  7. Nie nadużywaj klimatyzacji.
  8. Utrzymuj właściwe ciśnienie w oponach.
  9. Pozbądź się zbędnego ciężaru.
  10. Dbaj o stan techniczny samochodu.

Kilka porad dla offroadowców

Kierowcy samochodów terenowych są przyzwyczajeni do sporego spalania. Jednak poza offroadową trasą warto stosować powyższy dekalog ecodrivingu oraz kilka pozostałych zasad. Zwłaszcza, gdy wykorzystujemy terenówkę do codziennej jazdy po mieście. Aby zaoszczędzić parę groszy na spalaniu po wjechaniu na utwardzoną drogę należy przełączyć napęd 4×4 na napęd na jedną oś oraz wyłączyć reduktor i blokady dyferencjału (oczywistości, ale lepiej o nich wspomnieć). Zarówno w jeździe w terenie, jak i na asfalcie można zmniejszyć i tak potężną masę samochodu poprzez wyjęcie kilku akcesoriów offroadowych. Warto się zastanowić, czy na każdą wyprawę należy zabrać wyciągarkę lub komplet trapów. Natomiast w mieście będą stanowić tylko zbędny balast, zwiększając spalanie. Co jeszcze można zrobić? Zmienić opony terenowe na drogowe. Ogumienie typu Mud-Terrain, a nawet All-Terrain mają znacznie większe opory toczenia niż lżejsze i węższe opony drogowe.

Zachowując kilka prostych zasad możemy wyraźnie zmniejszyć paliwożerność naszego pojazdu. Pamiętajmy o ecodrivingu także, gdy przesiadamy się do osobówki. To zdecydowanie się opłaca!