czyli przydatne drobiazgi w świecie 4x4

Dopasuj felgi do swojej terenówki

Zanim zdecydujemy się na odpowiednio dopasowane felgi do swojego ukochanego auta, po powinniśmy najpierw zapoznać się z niektórymi faktami i potem dopiero je dopasować. Poniżej przedstawiamy krótki opis modeli felg.

Do najpopularniejszych felg zaliczamy felgi aluminiowe oraz stalowe.

Felgi stalowe

Posiada je największa ilość samochodów, nie tylko tych terenowych. Stal jest elastyczna, dlatego łatwo zmienia swój kształt. Obręcze z tego surowca częściej się wyginają, lecz są bardzo trwałe. Są proste w naprawie, ponieważ wystarczy do tego zwykły młotek. Po tym należy jednak zwrócić do fachowca, by zajął się nią profesjonalnie. Jednak im więcej napraw, tym mniejsza jej wytrzymałość. Jeśli chodzi o felgi do terenówki, to możemy kupić je już za 220 zł za sztukę. Cena wraz z jakością wzrasta.

Felgi aluminiowe

Sprawdzają się przede wszystkim u kierowców rajdowych. Sprawność toczenia jest lepsza, dzięki temu, że alufelgi są lekkie. Jeśli chodzi o wykorzystanie ich w samochodach terenowych, to na pewno się sprawdzą, ponieważ są bardziej wytrzymałe niż te stalowe, lecz częściej pękają. Naprawa takiej felgi jest jednak droższa, z powodu na swoją jednoskładnikową budowę z odlewu. Felgi te raczej nie sprawdzą się na rajdach przeprawowych. Według sklepu Janpol4x4 taką felgę można kupić już od 749 zł.

Po wybraniu materiału felgi, trzeba wybrać jej rozmiar, który ma znaczenie przy komforcie jazdy oraz decyduje o jej eksploatacji. Dobrze kierować się wskazaniami producenta. Najczęściej używane są opony o wielkości 15-16 cali. Właściciele, którzy chcą zamontować opony 17-18 cali, powinni zainwestować w przebudowę nadkola, aby jazda była bezpieczna. Należy również wziąć pod uwagę współczynnik ET, czyli parametr mierzący głębokość osadzenia felgi na piaście. Gdy współczynnik ET jest niski, to rozstaw kół jest szerszy, a auto stabilniejsze. Wysoki ET, może sprawić, iż opona będzie ocierać się będzie podczas skrętu o nadkole. Dlatego też należy doradzić się specjalisty, który profesjonalnie dopasuję rozmiar felgi do naszej terenówki.

1 Comment

  1. Niezły tekst

    Są bardziej wytrzymałe lecz częściej pękają ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2022 Akcesoria Off-road

Theme by Anders NorenUp ↑