Podnośnik pneumatyczny należy do najbardziej przydatnych w terenie akcesoriów off-road. Z pewnością jest on bardziej praktyczny od zwykłego podnośnika mechanicznego. Szczególnie dobrze sprawdza się w grząskim terenie, gdzie dla podnośnika mechanicznego trudno jest znaleźć właściwe podparcie. Dlatego też ruszając na bezdroża warto zastanowić się, czy nie wydać dodatkowych kilkuset złotych na podnośnik, który wyciągnie nas z niejednych kłopotów.

Na naszym rynku najbardziej popularne są podnośniki pneumatyczne trzech producentów: Dragon Winch, Titanium Winch i 4MAD. Wszyscy oni oferują podnośniki w dwóch wersjach Air Jack 3T i Air Jack 4T. Jak łatwo się domyślić, różnią się one maksymalnym udźwigiem. Możemy więc wybrać między wersją trzy- i czterotonową.

Podnośniki typu Air Jack wykonane są z wytrzymałej tkaniny poliestrowej okrytej z obu stron PVC. Zapewnia to dużą wytrzymałość oraz ogranicza możliwość wybuchu poduszki nawet po przekłuciu. Można je napełniać albo spalinami bezpośrednio z układu wydechowego samochodu, albo powietrzem z kompresora. Niezwykłą zaletą Air Jacków jest prostota ich obsługi oraz fakt, że po złożeniu zajmują one bardzo mało miejsca w bagażniku naszego samochodu. Ceny takiego sprzętu wahają się między ok. 400 a 550 złotych.

Air Jack może okazać się przydatny nie tylko w trudnym terenie, ale nawet… w mieście. Przekonał się o tym twórca popularnego off-roadowego bloga, który jadąc ulicami miasta zobaczył osobową toyotę zwisającą z parkingowego słupka. Dzięki wykorzystaniu Air Jacka i trapów pneumatycznych własnej konstrukcji pomógł on nieszczęsnemu kierowcy szybko i bez zbędnych uszkodzeń ściągnąć samochód z powrotem na asfalt. Właściciel Toyoty miał szczęście, że spotkał off-roadowca, ci przecież nigdy nie stronią od pomocy.