ford edgeKoncern Forda wprowadzi do swojej europejskiej oferty więcej samochodów z napędem AWD. W tym rynku do Europy wjedzie osiem z wszystkich siedemnastu modeli Fordów 4×4. Dla nas najbardziej interesujące to potężny SUV Ford Edge i odświeżonych pickup Ranger.

Ford Motor Co. stawiając na rozwój pojazdów z napędem na obie osie, wpisuje się w rynkowe trendy. Według IHS odsetek sprzedaży modeli typu SUV w stosunku do pozostałych pojazdów osobowych w Europie wzrośnie z 20 proc. do 27 proc. do roku 2020. Tylko w tym roku Ford zamierza sprzedać 139 tys. samochodów z napędem AWD.

Obok Forda Kugi i EcoSport koncern będzie produkował w wersji europejskiej także nowego, potężnego SUV-a czyli Forda Edge. Trafi on do salonów w połowie tego roku i będzie posiadał tylko wysokoprężne silniki oraz inteligentny napęd na obie osie. Napęd AWD monitoruje przyczepność poszczególnych kół do podłoża i załącza rozdział mocy w stosunku 50/50 w czasie krótszym niż 20 milisekund. Model będzie wyposażony w silnik TDCi 2.0 o mocy 180 KM lub silniejszy bi-turbo o mocy 210 KM.

Nowością na europejskim rynku będzie również Ford Ranger. Nieco zmodyfikowany z wyglądu pikap otrzyma silnik Diesla o trzech mocach: 130 KM, 160 i 200 KM. Dwa ostatnie tylko i wyłącznie w wersji 4×4.

W tym roku będzie można przebierać w następujących modelach Forda z napędem na obie osie oprócz nowego Forda Edge i Forda Ranger: SUV Ford Kuga, Ford Galaxy, Ford Mondeo i Ford S-MAX, nowy Focus RS oraz van Ford Transit. Wszystkie pojazdy są wyposażone w systemy napędu wspierające jazdę w trudnych warunkach oraz na mało przyczepnej nawierzchni.