yeti 2015Skoda Yeti 4×4 to wszechstronne auto, z którego skorzysta zarówno off-roader, jak i przeciętny mieszczuch. Jego rekreacyjno-sportowy charakter spodoba się każdemu, kto ceni sobie komfort i możliwość wyjazdu na nieutwardzone trasy.

Skoda Yeti po raz pierwszy pojawiła się w ofercie już w roku 2009. Cztery lata później marka postanowiła ją nieco zmodyfikować i odświeżyć. Dzisiejszy Yeti bardziej przypomina więc inne modele Skody, nadal jednak zachowuje to, co najważniejsze – crossoverowy charakter.

Na początek

Yeti wyposażony został w specjalny system Off Road, napęd na cztery koła oraz spory prześwit, co z pewnością ułatwi jazdę w trudnym terenie. W bagażniku zmieszczą się najpotrzebniejsze akcesoria, a przestrzeń we wnętrzu kabiny powinna wystarczyć nawet najbardziej wymagającym (i największym) kierowcom. W wersji Outdoor, czyli przeznaczonej szczególnie na długie, off-roadowe eskapady prześwit powiększono o jeden centymetr, co daje nam 20 cm prześwitu na 17-calowe koła. Takich parametrów nie powstydziłaby się nawet rasowa terenówka.

Ruszamy w teren

Nie sposób mówić o wyprawach w bezdroża bez napędu na cztery koła. Idąc tym tokiem myślenia, twórcy Skody Yeti nie tylko postarali się o to udogodnienie, ale zamontowali także specjalne sprzęgło Haldex piątej generacji. Jego zadaniem jest skuteczne i szybkie rozdzielanie momentu między przednią a tylną osią. Jak to działa? Podczas jazdy po szosie napędzana jest jedynie przednia oś. Gdy zjedziemy jednak z asfaltu, komputer automatycznie przenosi napęd na tylne koła, a my nie musimy nic robić.

Wart uwagi jest także system Off Road. Za pomocą jednego przycisku możemy zmienić charakterystykę układu pokładowego (np. ESP, ABS, TCS czy program sterujący skrzynią biegów). System nazywany jest czasem “asystentem zjazdów i podjazdów”, co dobrze oddaje jego specyfikę. Przykładowo, podczas ruszania na miękkiej nawierzchni system pozwala na lekki poślizg kół, co ułatwia wyjechanie z błotnej pułapki.

Skoda Yeti 4×4 świetnie nadaje się zarówno dla tych bardziej, jak i mniej doświadczonych off-roaderów. Za jej kierownicą każdy wyjazd na bezdroża będzie przyjemnością.