Maybach – marka luksusowych samochodów ze stajni Daimlera – zaprezentowała niedawno pierwszy w swojej historii model samochodu terenowego! Na warsztat wzięto tu nową klasę G Mercedesa. W ten sposób powstał Mercedes-Maybach G 650 Landaulet.

Jaki jest ten samochód? Patrząc na samą nazwę, pierwszą wskazówką jest „przydomek” Landaulet. Kojarzycie go? Pewnie nie, bo po prawdzie to bardzo mało popularny typ nadwozia. Landaulet oznacza, że część dachu samochodu jest sztywna, a część składana. Sam Mercedes ma dość długą przygodę z tego typu nadwoziem. Pierwszy model tego typu Benz 25/45 PS powstał już ponad sto lat temu. Również sam Maybach miał już w swojej ofercie tego typu samochód. W 2008 roku zaprezentował on Maybacha Landauleta, luksusową limuzynę z częściowo składanym dachem.

Teraz włodarze Daimlera postanowili podrasować nową Klasę G, która sama w sobie jest już samochodem luksusowym. W przeciwieństwie do pozostałych modeli z oferty Maybacha G 650 Landaulet jest jednak również rasową terenówką. Auto ma 5345 mm długości, 2235 mm wysokości, rozstaw osi wynoszący 3428 mm oraz 450 mm prześwitu (dzięki osiom portalowym). Dobre poruszanie się w terenie zapewniają też napęd 4×4, blokady dyferencjałów, które można uruchamiać podczas jazdy, oraz przełożenie redukcyjne.

Pod maską G 650 Landauleta pracuje sześciolitrowy, dwunastocylindrowy silnik biturbo w układzie V. Generuje on moc aż 630 KM i maksymalny moment obrotowy 1000 Nm! Producent nie podaje niestety osiągów samochodu, ale po podanych parametrach domyślić można się, że potrafi on niemal wszystko. Do tego bardzo szybko.

Wydawałoby się, że na pokład mierzącego prawie 5,5 metra długości samochodu zapakować można by całą rodzinkę. Nic bardziej mylnego. Ba, myślenie takie uznać należy za prawdziwe faux pas. W G 650 Landaulecie zmieszczą się cztery osoby. Szczególnie wygodnie podróżuje się na fotelach umieszczonych z tyłu. Są to bowiem siedziska żywcem przeniesione z klasy S. Również tu oddzielone są one rozbudowaną konsolą. Nad głowami pasażerowie znajdą zaś elektrycznie składany miękki dach. Na życzenie klienta, przy pomocy wysuwanej szyby, można oddzielić część tylną od przedniej. Inny przycisk przyciemni zaś szyby. Pełna prywatność. Czy trzeba lepszego dowodu, że mamy do czynienia z limuzyną prezesa?

Mercedes-Maybach G 650 Landaulet oficjalną premierę będzie miał podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, zaś sprzedaż rozpocząć się ma jesienią tego roku. Producent zaplanował sobie, że wyprodukuje ledwie 99 sztuk. Czy któraś z nich trafi do Polski?