W Europie coraz bardziej popularne stają się tanie opony azjatyckich producentów. Gumy ze wschodu nie dość, że są tanie, to wcale nie odbiegają jakością od opon pochodzących z Europy. Okazuje się, że Europejczycy kupują je nawet chętniej niż popularne “używki”.

Milion to dopiero początek

Jak wynika z badań statystycznych, w poprzednim roku udział opon azjatyckich na rynku europejskim osiągnął aż 20%. Przekłada się to na okrągły milion sprzedanych opon. Co spowodowało rosnące zainteresowanie ogumieniem pochodzącym z Azji? Według wyliczeń Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA), zapotrzebowanie na opony systematycznie wzrasta (tylko w ubiegłym roku zwiększyło się ono o 12%), a to dlatego, że Europejczycy coraz częściej korzystają z samochodów – konieczność zakupu opon jest więc tego naturalną konsekwencją. Inne dane, pochodzące z Eurostatu, świadczą także o ogromnym wzroście popytu na opony pochodzące bezpośrednio z Chin (32%). Zainteresowanie ogumieniem od azjatyckich producentów z pewnością nadal będzie się pogłębiać, gdyż opony te są nie tylko tańsze, ale też ciągle polepsza się ich jakość i wytrzymałość. Jeśli trend będzie się utrzymywał, opony z Azji mogą wyprzeć z polskiego rynku używane gumy sprowadzane z Niemiec. Do tej pory, zza zachodniej granicy, Europejczycy co roku ściągali ok. 2 miliony opon.

W Chinach produkuje się coraz więcej

Według danych zaczerpniętych od Grupy Kapitałowej OPONEO.PL, sprzedaż tanich opon azjatyckich rzeczywiście charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu – aż 94% rok do roku. Raport Global and China Tire Industry przygotowany przez Global Information Inc. zawiera zaś dane na temat wzrostu na globalnym oraz chińskim rynku motoryzacyjnym. Według zawartych w nim informacji, w roku 2016 produkcja opon w Chinach zwiększyła się o 1,2% (do 572 mln), zaś ich eksport w okresie między styczniem a listopadem wzrósł o 7,3%. Wzrost nastąpił także w imporcie – jak wynika z danych ETRMA wyniósł on 65,5 mln sztuk. Jednym z krajów, do których najczęściej importuje się opony z Azji jest Wielka Brytania.

Zwiększenie popytu na gumy z Chin ma pozytywne odzwierciedlenie na brytyjskim rynku sprzedaży opon. Sprzedaż spółki Oponeo.co.uk Ltd w ubiegłym roku wzrosła o 38% w porównaniu do roku 2015. Dane ze wszystkich rynków Grupy OPONEO łącznie wskazują zaś, że sprzedaż wzrosła o 70%. Według prognoz ekspertów, w latach 2017-2020 chiński rynek opon samochodowych wzrośnie o kolejne 4%. Jednocześnie w tym okresie nadal spadać będzie zainteresowanie sprowadzaniem opon używanych.