Czy w Polsce, w określonych warunkach musimy zakładać łańcuchy śniegowe? Kiedy właściwie powinniśmy ich używać i w jaki sposób zakładać je, żeby było bezpiecznie? Wszystkie odpowiedzi w poniższym krótkim poradniku.

Według przepisów, w Polsce nie ma obowiązku zakładania na opony łańcuchów śniegowych (chyba, że stoi gdzieś znak C-18, ale w naszym kraju to rzadkość), warto jednak zdawać sobie sprawę, że istnieją miejsca, gdzie w określonym czasie, takie akcesoria mogą nie tylko bardzo się przydać, ale bez nich po prostu byśmy tam sobie nie poradzili. Konkretniej, stosowanie łańcuchów śniegowych dozwolone jest tam, gdzie drogi są bardzo zaśnieżone lub zalodzone, a sama nawierzchnia ubita i śliska. Po przejechaniu określonego odcinka drogi, który sprawiał nam trudności, trzeba jednak zdjąć łańcuchy – nie można jeździć z nimi po asfalcie.

Jak należy zakładać łańcuchy śnieżne?

Łańcuchy śniegowePierwszą i najważniejszą zasadą jest zamontowanie ich na kołach napędowych, a w przypadku samochodu z napędem na obie osie – najlepiej na każdym kole. Każdy zestaw łańcuchów wyposażony jest w instrukcję dotyczącą prawidłowego ich zakładania. Zwykle procedura zaczyna się od zatrzymania samochodu na płaskiej powierzchni, rozplątania łańcucha i położenia go obok koła od wewnętrznej strony pojazdu. Kolejnym etapem jest użycie specjalnej obręczy mocującej, którą należy spiąć nad kołem i przesunąć na bok opony od strony zawieszenia. Następnym krokiem jest wyrównanie poprzecznych łańcuchów oraz spięcie ich od wewnętrznej strony felgi. Gdy to zrobimy, wsiądźmy do samochodu i przejedźmy kilkanaście metrów by upewnić się, że łańcuchy są dobrze napięte. Jeśli tak nie jest, dociągnijmy wszystkie luźne partie.

Zasady prawidłowej jazdy z łańcuchami na oponach głoszą, że nie powinno się przekraczać prędkości 50 km/h oraz należy unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Niewskazane jest też najeżdżanie na krawężniki i inne przeszkody, bo mogłoby to uszkodzić metalowe ogniwa.