23 finał wospZakończył się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak zwykle w zbieranie pieniędzy na cele charytatywne zaangażowały się środowiska off-roadowe z całej Polski. Można było spotkać kierowców i właścicieli terenówek, zobaczyć maszyny 4×4 i ich osiągi, zlicytować sprzęt terenowy, a także wziąć udział w rajdach i przejażdżkach po bezdrożach.

W tym roku Orkiestra grała dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów. Wiele programów wydarzeń odbywających się w ramach WOŚP zostało wzbogacone o off-roadowe akcenty. Tak było w lubuskich Rybojadach, gdzie non stop odbywały się pokazy pojazdów militarnych i terenowych.

W miniona niedzielę w Lipnie zorganizowano zlot off-roadowy na Torze Motocrossowym. Impreza miała charakter integracyjnego spotkania w miłej atmosferze przy ognisku, ale nie mogło obyć się bez zmagań w terenie. Podczas jazdy krajoznawczej kierowcy mogli wykazać się umiejętnościami offroadowymi. Podczas zlotu przeprowadzono również licytację gadżetów i akcesoriów off-road. Udział w imprezie kosztował 100 zł od załogi, ale tym razem wpisowe należało wrzucić do puszki wolontariusza. Organizatorami imprezy były organizacje Daleko od Szosy i Dolina Mienia.

Samochody z napędem na cztery koła pojechały dla chorych dzieci i seniorów w Częstochowie. Trasa imprezy (roadbooki przygotowała ekipa Trawers 4×4) prowadziła z centrum miasta do kamieniołomu w Prędziszowie, gdzie miłośnicy jazdy po bezdrożach mogli rozgrzać się przy ognisku. Następnie tuż przed słynnym „Światełkiem do Nieba” kolumna pojazdów wjechała na częstochowskie Aleje. Dochód z jazdy po urokliwej i momentami ekstremalnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej został przeznaczony na cele WOŚP.

Orkiestra z akompaniamentem silników zagrała także w Wielkopolsce. Tradycyjnie zorganizowano tam rajd 4×4 o charakterze rodzinnej, turystycznej przejażdżki z elementami zmagań dla bardziej wymagających kierowców. Punktacja obejmowała wyniki rozwiązanych zadań, ilość zdobytych pieczątek oraz czas przejazdu. Na start zgłosiło się 113 załóg, z czego na metę dojechało 101 pojazdów. Lista zwycięzców dostępna jest na stronie portalu 4x4wlkp.pl. W ramach akcji „Jedziemy dla Orkiestry” zebrano 19 495,47 zł i 4 euro, które zasiliły tamtejszy sztab WOŚP.

Niech nikt teraz nie waży się twierdzić, że offroaderzy tylko szkodzą!