Camel Trophy - trapy 4x4

Trapy to wyposażenie wywodzące się stricte z militarnego sprzętu. W naturalny sposób przenikło do środowiska off-roadowego co raczej specjalnie nie dziwi, bowiem przydają się one w szczególnie ciężkich grząskich warunkach, gdy auto po podjęciu kilku prób wyjechania z błota lub koleiny grzeźnię w nim na dobre.

Trapy podkłada się pod opone, aby ta znów mogła złapać przyczepność i po trapie wyjechać z przeszkody. Jest to zatem sprzęt wysoko użyteczny i niezawodny (chociażby z faktu, że korzystają z nich wojskowe pojazdy, które nie mogą sobie pozwolićna utknięcie w błocie). Prócz wykorzystania ich na grząskim terenie z powodzeniem stosuje się je również przy pokonywaniu przeszkód takich jak rowy, strumienie wodne, szczeliny czy ostre skały – zmniejszając ryzyko uszkodzenia opon lub utraty przyczepności.

Czy trapy mają zatem jakieś minusy? Chyba tylko jeden – są mało poręczne w transporcie i dość ciężkie. Waga pojedynczych trap przekracza 10kg i wymagają przemyślenia montażu gdzieś na aucie, z jego boku lub na dachu chyba, że ktoś cierpi na zbyt dużą ilość wolnego miejsca w środku auta. Mowa tu ciągle o tradycyjnych trapach stalowych, które są najbardziej rozpowszechnionymi rodzajem i najczęściej używanym. Czy istnieje zatem jakiś ich zamiennik? Owszem – chociażby trapy pneumatyczne w postaci pompowanych poduszek.

Trapy pneumatyczne - poduszki

Copyrights: Mudmania4x4.pl

Trapy pneumatyczne to wynalazek tani, mały, lekki i prosty nie tylko w użyciu, ale i we własnoręcznym wykonaniu. Robione są głównie z grubej gumy pompowanej powietrznem – np. z dętki koła maszyn rolniczych. Sama guma jest jednak zbyt wrażliwa na przecięcia, więc są one powlekane pokrowcem z wojskowego brezentu, a na to naklejane są jeszcze gumowe paski dla zwiększenia przyczepności opony. Zalety takich trapów to przede wszystkim niewielki koszt, wielofunkcyjność (może służyć jako poduszka) i małe rozmiary. Trapy pneumatyczne można pompować z samochodowego kompresora. Oczywiście nie są one tak wytrzymałe jak ich stalowe odpowiedniki, ani nie da się ich użyć wszędzie tam gdzie zastosowanie znajdą profesjonalne wojskowe trapy, ale biorąc pod uwagę wszystkie ich zalety – warto się w nie wyposażyć.