ochrona drążków janpol 4x4Zwykłe samochody osobowe, a zwłaszcza auta typu SUV posiadają osłony ważnych elementów układu jezdnego, które chronią przed najechaniem na krawężnik, ostre kamienie czy pryskający z opon żwir. Jednak takie osłony nie są wystarczające do jazdy w terenie i nie umywają się do porządnej blachy.

Najczęściej w samochodach, nawet tych z przeznaczeniem do jazdy po bezdrożach, fabrycznie montowane są osłony baku i miski olejowej z cienkiej blachy. SUV-y mogą być dodatkowo wyposażone w plastikowe atrapy osłon podwozia. Jak nie trudno się domyślić cienka blacha i nawet twardy plastik są podatne na uszkodzenia.

Ochrona podwozia

oslona-reduktora-i-skrzyni-biegow Janpol 4x4Dlatego też właściciele pojazdów 4×4 montują dodatkowe osłony układów jezdnych. Ich zadaniem jest chronić podwozie przed uszkodzeniami, które zdarzają się podczas pokonywania wzniesień, przeszkód na drodze (kamienie, drzewa) czy podczas jazdy po koleinach. Płyty chronią również przed błotem i brudem, które mogą dostawać się w niechciane miejsca.

Osłony zabezpieczają miskę olejową i zbiornik paliwa, skrzynię biegów, drążki kierownicze, reduktor oraz amortyzatory przed zerwaniem lub przebiciem, ale także osłaniają miejsca ich montażu, aby np. nie wyrwać śruby podczas ostrej jazdy.

O czym pamiętać

Jednym z producentów takich akcesoriów jest firma Heavy Cruiser. Osłony są produkowane z blachy stalowej lub aluminiowej o grubości od 3 do 6 mm, wycinane laserowo i gięte CNC. Wybierając osłony podwozia warto pamiętać o kilku szczegółach. Z pewnością zwiększy się waga pojazdu: dobra blacha może ważyć nawet ponad 10 kg. Zatem większe siły będą działać na zawieszenie i może zmienić się także środek ciężkości, co wpływa na zachowanie pojazdu i prowadzenie. Zawsze wybierajmy płyty przeznaczone do naszego modelu terenówki. Zazwyczaj są one dostosowane do otworów montażowych podwozia, więc nie potrzeba niczego wiercić ani spawać.