Napinacz do liny Superwinch

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć do czego służy akcesorium off-roadowe, które nosi nazwę napinacza? Oczywiście jego zadaniem jest utrzymywanie stałego naprężenia liny nawiniętej na wał wyciągarki terenowej. Choć napinacz jest urządzeniem w gruncie rzeczy bardzo prostym i wydaje się bym zbędnym elementem wyposażenia aut terenowych to jego rola szczególnie przy korzystaniu z wyciągarki jest po prostu nieoceniona.

Jak radzi sobie większość off-roadowców w terenie z luźną liną? Przeważnie do jej napinania zostaje oddelegowany pilot kierowcy, osoba towarzysząca w rajdzie lub znajomy, którego grzecznie o to poprosimy. W praktyce nikt nie chce tego robić już po jednym razie gdy próbował napinać linę ręcznie i odpowiednio naprowadzić ją na wał wyciągarki. Wystarczy sobie wyobrazić trzymanie „gołymi rękami” (oczywiście nie dosłownie chyba, że komuś nie szkoda dłoni…) stalowej liny, gdy jest wciągana przez wyciągarkę. Nawet w grubych rękawicach nie jest to sytuacja komfortowa. W dodatku lina – żeby dobrze nawinąć się na bęben – musi być naciągana stale podobną siłą, by skoki obciążenia wyciągarki nie różniły się drastycznie. Oczywiście te wszstykie utrudnienia niweluje napinacz off-roadowych do wyciągarki, który prócz odpowiedniego prowadzenia liny przy nawijaniu zapewnia jej stały naciąg, a to przekłada się na większą żywotność i liny i samej wyciągarki.

Jak łatwo sobie wyobrazić napinacze do lin – czy to kinetycznych czy stalowych – poddawane są dużym siłom.

Właśnie dlatego ich solidne wykonanie i odpowiednie materiały są podstawą gdy przychodzi do ich zakupu. Każdy przecież zakłada, że ten element musi mu posłużyć przynajmniej kilka sezonów. Druga rzecz to dobór napinacza dopasowanego do odpowiedniej wyciągarki – tak też najczęściej sprzedawane są napinacze. Jest to związane przede wszystkim z szerokością wałów wykorzystanych w różnych wyciągarkach i koniecznością dostosowania szerokości, na której napinacz może pracować z liną. Często wyciągarki sprzedawane są właśnie w kompletach z napinaczami.

Z napinaczami do lin – podobnie jak z wyciągarkami terenowymi czy jakimkolwiek innym akcesorium do aut terenowych – trzeba po prostu umieć się posługiwać.

Żaden sprzęt nie zastąpi głowy kierowcy, zatem zanim kupicie i zaczniecie używać – dowiedzcie się w teorii i praktyce jak umiejętnie posługiwać się ze swoim sprzętem. Ale o tym już w następnym artykule.