kinetyk janpol4x4Lina kinetyczna przydaje się w najczęściej spotykanych sytuacjach w wyprawach terenowych. Gdy pojazd utknie w potężnym bagnie możemy użyć wyciągarki lub właśnie kinetyka. Są to jedne z podstawowych i najczęściej używanych dodatkowych elementów wyposażenia samochodów terenowych. Warto je mieć w swoim bagażniku na każdej wyprawie po bezdrożach.

Lina kinetyczna tylu zwolenników, co przeciwników. Skąd biorą się te kontrowersje wokół liny kinetycznej? Głównie dlatego, że podczas użytkowania może dochodzić do przykrych, a nawet niebezpiecznych sytuacji, w najlepszym wypadku dochodzi do obtłuczenia karoserii, choć zdarzają się także wybite szyby i nabite guzy. Warto jednak zwrócić uwagę, że powodem wszelkich zniszczeń nie jest lina kinetyczna.

Co to jest strzał z kinetyka?

Sytuacja, którą nie trudno sobie wyobrazić: samochód utknął w bagnie, aby wyciągnąć go z wtopy podjeżdża drugi kierowca, obaj przywiązują końce kinetyka. Wolny samochód rusza napinając linę, która przenosi naprężenie na drugi koniec i wyciąga auto z pułapki. Szarpnięcie, które wyciąga pojazd z błota, nazywane jest strzałem z kinetyka, z uwagi na dynamikę i siłę naprężającej się liny. To najniebezpieczniejszy moment wyciągania terenówki z bagna, ponieważ często zrywa się zaczep, pęka szekla lub odrywają się elementy karoserii, czy podwozia.

Kinetyk vs wyciągarka

W sklepach z akcesoriami off-road dostępne są liny kinetyczne standardowo o długości 8 metrów i sile zrywającej 13 lub 22 ton. Ich podstawową zaletą jest cena. Są one znacznie tańsze od wyciągarek elektrycznych (nie wliczając w to montażu), gdyż dobrą linę można kupić już za 200 zł. Oprócz tego trudno nie docenić ich skuteczności. Ważne, by do kinetyka dokupić profesjonalną szeklę, która najczęściej jest powodem wszelkich niebezpieczeństw. Nie spotkałem jeszcze sytuacji, by to kinetyk się zerwał. Lina kinetyczna w tym jest lepsza od wyciągarki, że nie wymaga ingerowania w konstrukcję pojazdu i nie potrzebuje zasilania (oprócz drugiego pojazdu) oraz takiej konserwacji, jak elektryczna nawijarka. Dlatego lepiej zawsze mieć ją gdzieś w schowku, nawet, jeśli mamy zamontowaną wyciągarkę terenową. Najważniejsze, aby dbać o zachowanie zasad bezpieczeństwa i używać kinetyka z głową.