wyciagarkaWyciągarka to jedno z akcesoriów terenowych, które stanowi nieodłączne wyposażenie wielu samochodów terenowych. Może to być wyjątkowo niebezpieczne urządzenie, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Uwaga na linę

Wyciągarka terenowa podczas pracy przenosi cały ciężar samochodu, czyli grubo ponad tonę, na stalową linę. Wielce prawdopodobne jest, że może dojść do przerwania takiej liny, która z całym impetem wystrzeli w nieokreślonym kierunku. Dlatego też nie wolno stać zbyt blisko pracującej wyciągarki lub przechodzić nad liną. Najlepiej na napiętą linę założyć specjalny fartuch lub kurtkę, a nawet dywanik z samochodu. W ten sposób zniwelujemy siłę, która uwalnia się podczas przerwania liny. Warto także podnieść maskę samochodu, co uchroni przednią szybę przed pękającymi szeklami i hakami. Podczas korzystania z wyciągarki używajmy rękawic, by nie poranić sobie dłoni i pewniej trzymać linę w dłoniach.

Profilaktyka przede wszystkim

Zanim zaczniemy korzystać z wyciągarki w sytuacjach awaryjnych warto przetestować jej działanie „na sucho” przed wyjazdem na rajd. Warto umówić się z pilotem w jaki sposób będziemy komunikować się podczas korzystania z wyciągarki terenowej. Powinno się zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie liny na bębnie. Gdy zwijamy linę po skorzystaniu z wyciągarki, pamiętajmy by była napięta – nie zwijajmy liny na bęben prosto z ziemi! Natomiast do rozwijania liny nie poleca się korzystania z silnika elektrycznego. Rozwijajmy ją przy wyłączonej wyciągarce. Wyciągarki nie należy używać do holowania pojazdów. Pamiętajmy, bo podczas korzystania z wyciągarki terenowej kontrolować pracę silnika urządzenia. Nie doprowadzajmy do zbytniego przegrzania się mechanizmu. Gdy wyciągarka nie może poradzić sobie z ciężarem, zastosujmy zblocza, które rozłożą ciężar. Co jakiś czas należy sprawdzić stan liny, czy nie jest skorodowana lub czy nie zaczyna się strzępić. Wtedy najlepiej dla własnego bezpieczeństwa zamontować nową linę.

Przede wszystkim należy kierować się rozsądkiem i stosować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Wyciągarka potrafi poważnie uszkodzić, a przecież nie tego oczekujemy od tego pomocnego urządzenia.