akcesoria turystyczneSą takie narzędzia, o których możemy zapomnieć wybierając się w bezdroża. To bardziej turystyczny sprzęt, ale również niezwykle przydatny w off-roadzie. Te akcesoria ułatwią nam pokonywanie pewnych trudności i nieco poprawią komfort podróżowania.

  1. Nóż. Dobra kosa nie tylko pomoże przygotować nam posiłek (nie chodzi tu o polowanie, ale o krojenie i smarowanie), ale także przyda się do odcięcia kłopotliwych gałęzi. Nóż przydaje się zawsze i nigdy nie wiadomo do końca jakie znajdzie zastosowanie. Niekiedy trzeba będzie nim odciąć uszkodzoną linę kinetyczną lub przeciąć wyjątkowo skomplikowany węzeł.
  2. Toporek. Turystyczna siekierka przyda się do odcięcia nieco większych gałęzi, które zaległy na drodze, bądź wkręciły się w podwozie. Natomiast obuchem możemy wbić do ziemi kołek, do którego przywiążemy linę asekuracyjną podczas jazdy w trawersie etc.
  3. Latarka. Niezbędna i zbawienna, gdy zapadnie zmrok. Za dnia posłuży nam do oświetlenia trudno dostępnych miejsc pod maską i w innych elementach samochodu – szczególnie, gdy dostęp światła zalepi błoto.
  4. Saperka. Jeśli nasz samochód zaliczy wtopę lub zakopie się w piachu, bez saperki odkopanie go będzie o wiele trudniejsze. Zawsze lepiej wspomóc wyciągarkę czy kinetyka i trochę odkopać koło, choćby po to, by podłożyć pod nie twardy element, dzięki czemu odzyskamy przyczepność.
  5. Rękawiczki. Dobre rękawice najczęściej wykorzystuje się podczas korzystania z wyciągarki. Po co niszczyć ręce stalową liną? Poza tym brudnymi rękami trudniej nam będzie łapać kierownicę.
  6. Przydatne drobiazgi. Warto mieć w zapasie dodatkowe drobne akcesoria off-road, takie jak: baterie, szekle, zblocza, haki, paski zaciskowe. Nawet jeśli ich nie wykorzystamy, mogą przydać się innym kierowcom, którzy będą akurat w potrzebie.
  7. Woreczki strunowe. Woreczki na suwak przydają się do zabezpieczenia wrażliwych przedmiotów przed wilgocią. Najlepiej jeszcze przed wyruszeniem schować do nich telefon i dokumenty.