wtopa 4x4Istnieją takie akcesoria bez których wyprawa po bezdrożach może nie wypaść idealnie. Pewne narzędzia przydają się częściej, inne mogą przeleżeć w bagażniku nie używane, ale kiedy utkniemy w trudnym miejscu ich zastosowanie będzie wielce pomocne.

Zawsze warto mieć pod ręką jedno z tych narzędzi, a najlepiej mieć je wszystkie – nigdy nie wiadomo, gdzie utkniemy podczas jazdy po bezdrożach. Prezentujemy akcesoria off-road po kolei bez hierarchii i ważności użycia, wszystko jest uzależnione od warunków, w których utknęliśmy.

1. Wyciągarka

Absolutny hit off-rodu. Kto posiada ten wie, jak bardzo jest pomocna przy wtopie. Najwygodniejsze w wyciągarce jest to, że nie potrzebujemy do jej obsługi żadnego dodatkowego pojazdu. Przydaje się zatem w samotnych wyprawach i na rajdach. Jedynym minusem jest to, że w okolicy naszego pojazdu musi znaleźć się drzewo, skała lub inne ustrojstwo, o które zaczepimy linę.

2. Lina kinetyczna

Budzi kontrowersje, bywa niebezpieczna, ale robi swoje, czyli wyciąga auto z każdej wtopy. Kiedy nasza wyciągarka się zablokuje, urwie się jej lina albo stanie się z nią cokolwiek innego, wtedy kinetyk okaże się pomocny. Linę kinetyczną warto mieć także po to, by pożyczyć ją innym off-roadowcom w potrzasku.

3. Podnośnik

To podstawowe narzędzie nie tylko w off-roadzie. Wymiana koła byłaby bez niego niemożliwa. Klasyczny hi-lift jack przyda się także w innych sytuacjach. Z jego pomocą możemy podnieść koło, a potem przepchać auto obok dziury czy przeszkody. Da się, choć trzeba szczególnie uważać przy zrzucaniu samochodu z podnośnika. Polecany trik dla lżejszych aut i zmotów.

4. Trapy

Trapy to specjalne belki, które podkłada się pod koła, by bezpiecznie i skutecznie wyjechać z grząskiego gruntu. Niestety trapy przydają się raczej w mniejszych wtopach lub na piasku. Ich plusem jest jednak bardzo łatwy montaż.

5. Kotwica pasowa

Kolejne sprytne narzędzie. Kotwica to szeroki pas z pazurami, które wbija się do ziemi w pewnej odległości od terenówki. Drugą stronę taśmy przymocowuje się do kół napędowych. Kiedy ruszamy taśma nawija się na koła, a my wyjeżdżamy z pułapki. Tanie, lekkie, proste w obsłudze i konserwacji oraz nie zajmuje dużo miejsca.

Oto nasz zestaw ratunkowy, która sprawdza się w każdej sytuacji. Z takim wyposażeniem żadna trasa nie jest groźna.